13 موردی که زوجین دارای سازگاری بالا، آن هارا انجام نمیدهند

اغلب از زوج ها می شنویم که می گویند “ما همه چیز را درست انجام می دهیم –  برنامه های منظمی باهم داریم و حتی زبان عشق یکدیگر را هم می دانیم. اما با این حال، به نظر می رسد رابطه ما در خطر است.” چیزی که آنها اغلب متوجه نمی شوند این است که عادت های مثبتشان نمی توانند به طور کامل  اثر عادت های مخربی را که ناخواسته به روابطشان اسیب میزند را جبران کنند.

 

 • آنها مشکلات خود را نادیده نمی گیرند : زوجین دارای سازگاری بالا ، چه مشکلات ناگهانی مالی و چه مسائلی مرتبط با صمیمیت داشته باشند، مسائل و مشکلات خود را مستقیماً حل می کنند. آنها وارد گفتگوهای دشوار می شوند و با مسائل خود مواجه می شوند، بدون توجه به ناراحتی که ممکن است  این گفتگو ها به همراه داشته باشد. با همکاری هم برای یافتن راه‌حل های اولیه، از تشدید مشکلات خود جلوگیری می‌کنند.
 • آن ها چیزی برای پنهان کردن ندارند : زوجین دارای سازگاری بالا به حریم خصوصی یکدیگر احترام می گذارند مثل گفتگوهای خصوصی که با دوستانشان ممکن است داشته  باشند با این حال، خط قرمز آن ها پنهان کاری است. آنها در مورد همه چیز صادق هستند، چه اینکه چقدر برای یک کالا هزینه کرده اند و چه اینکه همکارشان با آنها شوخی کرده است. آنها به بحث های صادقانه و گشوده ، حتی اگر کمی ناخوشایند باشد، اولویت می دهند زیرا می دانند که اعتماد سنگ بنای رابطه آنها است
 • آن ها در تعیین حد و مرض تردید ندارند : زوجین دارای سازگاری بالا اهمیت تعیین مرزهای سالم با یکدیگر را می دانند. به عنوان مثال، ممکن است یکی از آن ها برای تمرکز بر کار خود در طول ساعات کاری، از پاسخ دادن به پیام های متنی خودداری کند. همچنین مرزهایی را برای محافظت از رابطه خود در برابر تأثیرات بیرونی تعیین می‌کنند، مثل دخالت‌های بیش از حد مادر شوهر یا فامیلی که برای قرض گرفتن پول تماس می‌گیرد. آن‌ها با هم بر سر مرزهای مالی، فیزیکی، عاطفی، اجتماعی و زمانی توافق می‌کنند که به هر دوی آن‌ها اجازه می‌دهد عملکرد بهتری داشته باشند.
 • آن ها فداکاری بیش از حد نمی کنند : زوجین دارای سازگاری بالا می‌فهمند که در یک رابطه، فداکاری بخشی از زندگی مشترک است، اما این به معنی از دست دادن همه چیز تا مرز نابودی خودشان نیست. آن ها میدانند که باید مرزهایی را تعیین کنند، نیازهایشان را بیان کنند و از سلامت خود مراقبت ‌کنند.
 • آنها از احساسات خود به عنوان سلاح استفاده نمی کنند : زوجین دارای سازگاری بالا می دانند که تجربه و ابراز طیف وسیعی از احساسات سالم است. اما آنها از احساسات خود به عنوان سلاح استفاده نمی کنند. به عنوان مثال، برای فرار از یک گفتگوی سخت گریه نمی کنند و برای رسیدن به خواسته هایشان صدایشان را بالا نمی برند. تمرکز آنها بر مدیریت احساسات خود است، نه کنترل رفتار شریک زندگی شان.
 • آن ها سعی نمیکنند یکدیگر را اصلاح کنند : زوجین دارای سازگاری بالا تلاش می کنند بهترین ویژگی های یکدیگر را شکوفا کنند، اما سعی نمی کنند شریک زندگی شان را “اصلاح” کنند. آنها تلاش می کنند تاثیر مثبت داشته باشند و در عین حال به استقلال همسرشان برای انتخاب های شخصی احترام می گذارند، حتی زمانی که با آن انتخاب ها موافق نباشند.
 • آنها به هم بی احترامی نمیکنند : زوجین دارای سازگاری بالا بر گوش دادن فعال، درک دیدگاه های یکدیگر و ابراز احساسات به روشی سالم اولویت می دهند و به جنبه های ظریف ارتباط که می تواند تفاوت قابل توجهی ایجاد کند (مانند بلند کردن سر از روی دستگاه ها برای صحبت) توجه می کنند.
 • آن ها یکدیگر را سرزنش نمیکنند : زوجین دارای سازگاری بالا با گفتن جملاتی مانند “اگر شریک زندگیم تغییر کند، شادتر خواهم بود”، توپ را به زمین دیگری پاس نمی دهند. در عوض، مسئولیت خوشبختی خود را بر عهده می گیرد. آنها از سرزنش کردن شریک زندگی خود برای مشکلاتشان اجتناب می کنند.
 • آنها هرگز فراموش نمی کنند که چرا عاشق شده اند : زوجین دارای سازگاری بالا میدانند که پیشرفت شغلی، والد شدن و تغییر مسئولیت ها ممکن است زندگی آنها را متفاوت کرده باشد. اما آنها هرگز فراموش نمی کنند که چرا همدیگر را انتخاب کرده اند.
 • آنها انتظار ندارند که رابطه شان تمام نیازهایشان را برآورده کند: : زوجین دارای سازگاری بالا فکر نمی کنند که شریک زندگی شان باید آنها را “کامل” کند. آنها میدانند که برخی از نیازهایشان را خودشان باید برطرف کنند.
 • آن ها نسبت به شریک زندگی خود بی توجه نیستند : : زوجین دارای سازگاری بالا می فهمند که در حالی که موارد زیادی وجود دارد که باید به آن ها توجه کنند مثل  فرزندان، اقوام و کار اما با این وجود نمی توانند از رابطه خود غافل شوند  .
 • آن ها قدردانی از یکدیگر را فراموش نمیکنند : زوجین دارای سازگاری بالا مهربانی، عشق و محبتی را که شریک زندگیشان ارائه می دهد نادیده نمی گیرند. آنها به طور منظم قدردانی و سپاسگزاری خود را نسبت به یکدیگر ابراز می کنند.
 • آنها دست از رشد و تغییر بر نمی دارند: زوجین دارای سازگاری بالا همواره برای رشد فردیشان تلاش میکنند و از پیشرفت فردی شریک زندگی خود نیز نمی ترسند.

خیلی عالیه که زوجین  هر دو برای  تقویت رابطه خود سرمایه گذاری می کنند. با این حال، اغلب ممکن است یکی از آن ها بیشتر از دیگری روی تقویت سازگاری ، انعطاف پذیری وبهبود رابطه تمرکز کند. خبر خوب این است که همان  یک نفر می تواند تأثیر بسزایی بر سلامت کلی رابطه داشته باشد

شما می توانید با ترک هر عادت ناسالمی که می تواند رابطه شما را تخریب کند، شروع به بهبود رابطه خود کنید. هنگامی که تصمیم به تغییر عادات خود می گیرید، می توانید به عنوان یک فرد قوی تر شوید و در عین حال رابطه خود را نیز تقویت کنید، حتی اگر شریک زندگی شما بلافاصله علاقه ای به تغییر از خود نشان ندهد .

 

 

برگرفته از کتاب  13Things Mentally Strong Couples Don’t Do

فهرست