کتاب “توانمندسازی نوجوان”

نوجوانی دوره سختی است؛ هم برای والدین و هم برای نوجوان. کودک دیروز دیگر نوجوان شده و دلش می‌خواهد مستقل باشد، فضاهای جدید را تجربه کند، با دوستانش باشد، هویت خودش را بسازد و کارهایی را انجام دهد که خودش دوست دارد. اما این همه ماجرا نیست. نوجوان امروز تغییرات زیادی را تجربه می‌کند: بالغ می‌شود، بزرگ می‌شود و به بزرگسالی نزدیک‌تر می‌شود. نوجوانی که با این تغییرات مواجه شده، حالا می‌خواهد تجربه‌های اجتماعی بیشتری هم داشته باشد.

اما کودک دیروز ما هنوز آنقدر مهارت کسب نکرده که بتواند این مراحل را به خوبی پشت سر بگذارد. او باید مهارت‌هایش را بیشتر و بیشتر تمرین کند تا به سلامت وارد دوره بزرگسالی شود. کتاب توانمندسازی نوجوان با تقویت مهارت‌های ارتباطی نوجوانان در 10 فصل تدوین شده. و هر فصل یک مهارت را بررسی و تقویت می‌کند.

این کتاب در واقع یک مجموعه دو جلدی برای پدر و مادرها و نوجوان است. نسخه نوجوان به زبان نوجوان‌ها نوشته شده، تست‌ها و تمرین‌های خاصی برای نوجوان دارد. نسخه والد هم برای والدین نوشته شده است. این نسخه هم تمرینات خاصی برای پدر و مادرها دارد که در نهایت باعث توانمند شدن نوجوان می‌شود. هر فصل از کتاب‌های نسخه والد و نوجوان با یک پرسشنامه شروع می‌شود تا والد و نوجوان شناخت بیشتری نسبت به خود در رابطه با موضوعی که در فصل مطرح می‌شود، پیدا کنند.

فهرست مطالب کتاب توانمندسازی نوجوان:

فصل اول: اعتمادبه‌نفس

فصل دوم: مهارت‌های تحصیلی: مهارت‌های مطالعه و مدیریت زمان

فصل سوم: ارزش‌های بین فردی: تعهد و مسئولیت‌پذیری

فصل چهارم: ارزش‌های فردی: امید، انگیزه و معنا در زندگی

فصل پنجم: مراقبت از خود: پیشگیری از مصرف مواد و دخانیات

فصل ششم: توانایی سازگاری با شرایط: مدیریت استرس

فصل هفتم: مهارت‌های بین فردی: حل مساله و همدلی

فصل هشتم: کنترل خشم

فصل نهم: ارتباط با دوستان

فصل دهم: مدیریت اینترنت، تلویزیون، موبایل، بازی‌های کامپیوتری و شبکه‌های اجتماعی

نوجوانی شیرین‌ترین، سخت‌ترین و پرخاطره‌ترین دوران زندگی است که می‌تواند شما را به زندگی امن، آسوده و با آرامش مالی، روانی و جسمانی در بزرگسالی برساند. همچنین در دوره نوجوانی با رفتارها و افکار غلط می‌توانید زندگی بزرگسالی خود را با مشکلات بغرنج و پیچیده‌ای همراه سازید.

نوجوانان امروز در معرض فضای مجازی، اختلافات با والدین، شناخت نادرست از خود، روابط نامتناسب با همسالان و تجاربی قرار دارند که نوجوانان نسل‌های پیشین درک و تجربه‌ای در این زمینه ندارند. نکته اینجاست که گذار موفقیت‌آمیز به بزرگسالی می‌تواند بسیار سخت و پرتنش بوده و در عین حال با همراه داشتن کوله باری از توانمندی‌ها و مهارت‌ها آسان و شیرین شود.

شما نوجوانان به دلیل قرار گرفتن در دو راهی کودکی و بزرگسالی در بلاتکلیفی و پادرهوایی به سر می‌برید که تنها مهارت‌آموزش و مجهز شدن به ابزارهای مناسب، قدرت گذار صحیح و موفقیت‌آمیز را به شما خواهد داد. مانند کوهنوردی که اگر بدون آموزش و تجهیزات لازم سر به کوه بگذارد، موفقیت او چندان قابل انتظار نیست و حتی اگر به قله برسد، لذت و شادی در این صعود تجربه نخواهد کرد؛ بلکه سختی و ناآرامی و فشار مضاعفی بر خود تحمیل کرده است.

افزایش اعتماد به نفس و شناخت خود، مهارت‌های درس خواندن صحیح، مسئولیت‌پذیری، سبک زندگی، مراقبت از خود در مقابل هرگونه دخانیات و مواد، مدیریت استرس، مهارت‌های بین فردی، کنترل خشم، ارتباط با همسالان و مدیریت فضای مجازی 10 ابزار اصلی هستند که در کوله بار روان و جسم شما برای رسیده به فرداهای روشن لازم و ضروری است.

این کتاب با تکیه بر سال‌ها تجربه مولف در ایجاد گروه‌های توانمندسازی نوجوان، برای افزایش معنا، هدف، لذت بردن از زندگی و در عین حال مقابله با مسائل و خطرات نوجوانی تالیف شده است. ایمان قلبی و اعتماد عملی‌ام بر این است که شما نوجوانان با تکیه بر آموخته‌های این کتاب، هم از زندگی در نوجوانی خود لذت می‌برید و هم به آیند‌ه‌ای که شایسته آن هستید، خواهید رسید.

بخشی از  کتاب توانمندسازی نوجوان ویژه نوجوانان

معنای زندگی و هدفمندی به معنای ساده یعنی از روزمرگی درآمدن و به آینده دورتر نگاه کردن. کسانی که هدف‌های بلند مدت دارند تنها به لباس و موبایل و تفریحات روزمره فکر نمی‌کنند؛ بلکه چند سال بعد خود را هم می‌بینند. بنابراین بسیار بیشتر از افراد بی هدف و کسانی که در روزمرگی زندگی می‌کنند در آینده به موفقیت و خوشحالی و ثروت و تحصیل دست می‌یابند.

وقت عمل: چند دقیقه فکر کنید و بنویسید دلتان می‌خواهد پنج سال بعد کجا باشید؟ (یا به طور دقیق‌تر در هر یک از حوزه‌های زندگی فردی، خانوادگی، شغل و تحصیلات، روابط اجتماعی و صمیمانه در چه شرایطی باشید.)

حالا که می‌دانید پنج سال بعد می‌خواهید کجا زندگی کنید، چه درسی بخوانید و چه شغلی داشته باشید، پنج کاری که باید برای رسیدن به این اهداف انجام دهید یا پنج تغییری که لازم اکنون در زندگی‌تان ایجاد کنید تا به این اهداف برسید را بنویسید.

این شروع راه است؛ اگر نوجوان دارید حتما این کتاب را تهیه کنید…

انتهای پیام

فهرست