چگونه در مورد طلاق به فرزندنتان بگویید؟

قبل از اینکه به فرزندنتان در مورد طلاق حرفی بزنید، باید مشخص کنید چه کسی بگوید؟ چه زمانی بگوید؟ و چه بگوید؟آمادگی کلید این کار است. حداقل یک بار قبل از اینکه فرزندنتان را ببینید، زمانی را برای صحبت کردن در مورد برنامه ان ترتیب دهید. هدف این است که هیچ کدام از والدین از آنچه دیگری می گوید، تعجب نکند.

همچنین به هر دو والد اجازه می دهد که به مسائلی اشاره کنند که دیگری در موردش فکر نکرده است. بعضی از والدین را که در جلسات درمان می بینیم گزارش می دهد که بیان نظراتشان به شخص سوم بی طرف و بازخورد گرفتن از او قبل از صحبت کردن با بچه ها موثر بوده است. والدین قبل از صحبت با فرزندان باید تا حدودی آمادگی ایجاد کنند. وسایل پرت کننده حواس را قبل از شروع صحبت جمع کنید(گوشی موبایل خود را خاموش کنید، صدای زنگ تلفن را کم کنید، تلویزیون و رادیو را خاموش کنید.)

جلسه را تا می توانید راحت برگزار کنید(دما را در صورت لزوم تنظیم کنی، صندلی و نیمکت ها را پاک کنید، لباس ها یا عروسک مورد علاقه کودکان را در دسترس قرار دهید.)

چه کسی باید به فرزندان بگوید؟

اگر امکان داشته باشد، هر دو والد باید به بچه ها درباره طلاق بگویندحتی اگر یکی از آن ها احساساتی شود یا نخواهد طلاق بگیرد. این نشان دهنده یک جبهه واحد به کودکان است که باعث می شود آنها حرف های ضد و نقیض نشوند.احساساتی شدن یا گریه کردن والدین عادی و مورد انتظار است.لازم نیست ناراحتی خود را از فرزندنتان پنهان کنید. در حقیقت نشان دادن ناامیدی یا ناراحتی باعث می شود کودکتان بفهمد احساسات او هم طبیعی است.

توجه داشته باشید که شخصی خارج از خانواده قبل از اینکه فرصت صحبت با آنان را پیدا کنید،اخبار طلاق را به بچه ها منتقل نمی کنند . صریحا به دیگران بگویید قبل از اینکه خودتان فرصت صحبت کردن با کودکان را پیدا کنید، نباید درباره طلاق با بچه ها حرف بزنند.

چه زمانی به فرزندمان بگوییم؟

قبل از اینکه هیچ تغییر مهمی در خانواده رخ بدهد(مانند اینکه یکی از والدین از خانه برود یا خانه را بفروشد) و بعد از اینکه تصمیم به طلاق قطعی شد، به کودکان درباره طلاق بگویید. مهم است که زمانی را انتخاب کنید که فرزندان خسته یا پریشان نباشند.

به یاد داشته باشید باید بیشتر از یک بار درباره طلاق صحبت کنید. اکثر اوقات صحبت آغازین سخت ترین است.

کجا به فرزندمان بگوییم؟

والدین باید با فرزندانشان در راحتی کامل و خانه خودشان صحبت کنند. والدین باید از مکان خنثی مانند پذیرایی، آشپزخانه یا کتابخانه استفاده کند.هیچ گاه اتاق خواب را انتخاب نکنید زیرا کودک ممکن است تا ابد این اتفاق تلخ را به اتاق خوابش ربط بدهد.

چه چیزی به فرزندمان بگوییم؟

به سادگی گفتن اینکه ما داریم طلاق می گیریم بی فایده است؛ کودکان می خواهندد بدانند که چه تغییراتی رخ می دهد و طلاق چگونه بر زندگیشان اثر می گذارد.پرسش های معمول این ها هستند: “آیا هنوز هم اینجا زندگی می کنیم؟” و “با چه کسی زندگی می کنیم؟”

در آنچه می گویید روراست باشید . از واژگان ساده استفاده کنید. “پدر و مادر می خواهند طلاق بگیرند. این بدین معناست که پدر و مادر دیگر متاهل نیستند و در خانه های جدا زندگی می کنند.”

**برای استفاده بیشتر به” کتاب فرزندپروری در دوران طلاق” با ترجمه دکتر شهناز نوحی مراجعه کنید. 

فهرست