نه به فشار روانی در فرزندپروری

چگونه از دست فرزندان پر دردسر خود جان سالم بدر بریم؟

در ادامه به مواردی از شیوه های تسهیل فشار روانی اشاره می کنیم:

 • فرصت کافی دادن به خودتان؛
 • آموختن شیوه های آرمیدگی؛
 • ورزش؛
 • داشتن رژیم غذایی؛
 • انجام دادن کارهای ساده ای مثل خندیدن، نرمش کردن، رفتن به مسافرت و …

والدین باید وقتی را هم برای پرداختن به امور خود اختصاص دهند؛ شما شخص مهمی هستید و خانواده و شغل شما هم مهم هستند، اما هرگز نباید خودتان را فراموش کنید. خیلی از والدین تمام اوقات بیداری خود را به کارهایشان یا به فرزندانشان اختصاص می دهند و فراموش می کنند که آنها هم نیازهایی دارند.

در برنامه هفتگی شما باید زمانی هر چند کوتاه فقط به خودتان اختصاص داشته باشد؛ بعضی از والدین فکر می کنند که گاه گاهی گذراندن یک روز بدون فرزندشان می تواند باطری های فیزیکی و عاطفی آنها را شارژ کند، اینکه گناه نیست.

نه گفتن را یاد بگیرید؛ شاید شما از آن دسته افرادی باشید که چون نمی تواند نه بگوید مسئولیت های بیشتر و بیشتری را می پذیرید. یک سخن قدیمی می گوید: (( اگر می خواهید کاری حتما انجام شود، آن کار را از کسی بخواهید که سرش شلوغ است)). در این گفته حقیقتی نهفته است و آن این است که کسانی که سرشان شلوغ است اغلب به طور کم نظیری فعال و پویا هستند، شاید هم به این دلیل بلد نیستند نه بگویند.

مشکل این است که اگر ما به فردی پاسخ نه بدهیم، شدیدا احساس گناه می کنیم. 

چند توصیه مهم برای اداره زندگی:

 • هرگز نباید از خودتان بیش از حد انتظار داشته باشید. اگر بچه های کوچک دارید دلیلی ندارد که خانه شما به همان تمیزی قبل از بچه دار شدنتان باشد.
 • وقتی از عهده کاری بر نمی آیید، احساس گناه نکنید.

آرمیدگی به معنای بی فعالیتی نیست؛ وقتی شما با مدیریت صحیح وقت اضافه ای برای خود دست و پا می کنید، قرار نیست همه این وقت اضافی را استراحت کنید. البته هیچ اشکالی ندارد که گاه گاهی بدون هیچ مشغولیت ذهنی با فراغ بال به تماشای تلویزیون بپردازید، اما این برای درمان فشار روانی شما کافی نیست. فشار روانی بسیار کم نیز می تواند مثل فشار روانی خیلی زیاد زیان آور باشد. بهترین راه خلاصی از فشارها پرداختن به کارهایی است که نیاز به توجه فراوان شما داشته باشد. فعالیتی فیزیکی که موجب آرامش روانی می شود. گاهی برای رسیدن به آرامش واقعی مجبور به فعالیت هستید. انجام دادن هیچ کاری مثل فعالیت های خاص موجب آرامش نمی شود، چون فعالیت نیاز به تمرکز ذهنی دارد و حاصل آن خستگی فیزیکی است. مثل اسکی، نواختن ساز، پیاده روی، خیاطی و …

البته، خیلی واضح است که پیشنهاد نمی کنیم هر گاه احساس فشار روانی کردید، برخیزید و به اسکی بروید، اما جدا توصیه می کنم فعالیت هایی را بیابید که ذهن و چشم شما را به کار گیرد.

نرمش و تمرین؛ نرمش کردن هم مثل انواع ورزش ها می تواند به روش های گوناگون موجب شود شما هم از لحاظ بدنی و هم ذهنی، احساس بهتری داشته باشید. برای ورزش کردن حتما مجبور نیستید لباس خاصی بپوشید یا به باشگاه بروید، تنها قدم زدن در پارک یا خانه هم می تواند کافی باشد.

 

کسی برای کار بیش از حد از شما تشکر نمی کند؛ یک گفته قدیمی می گوید؛ هیچ کس با این آرزو نمرده است که ای کاش وقت بیشتری را در دفتر کارم گذرانده بودم. این مطلب درباره هر کاری صادق است. اگر یک روز در خانه مانده اید، به جای اینکه بارها و بارها خانه را تمیز و مرتب کنید، چرا اوقات خود را برای بچه هایتان صرف نمی کنید. مطمئن باشید که خیلی بیشتر از یکدیگر لذت خواهید برد.

تعطیلات را دست کم نگیرید؛ به راستیکه تعطیلات برای همه مهم است، اما با تمام اهمیتش می تواند منبع فشار روانی خانواده نیز باشد. بنابراین، باید برای تعطیلات طوری برنامه ریزی کنید که مطمئن شوید برای شما سودمند و برای فرزندتان شادی بخش است. متاسفانه، تعطیلات بسیاری از خانواده ها به گونه ای می گذرد که برای هیچ یک از اعضای آن آرامش بخش نیست. یک استراحت کوتاه مدت معمولی که نیاز به چندان به هزینه های بالا ندارد، اما به هر حال فرصتی برایتان فراهم می کند تا از شر ظروف نشسته بگریزید، احتمالا تسلی بخش بهتری در برابر فشار روانی باشد تا یک سفر سالی یک بار طولانی خانوادگی.

رژیم غذایی؛ رژیم غذایی و فشار روانی با هم ارتباط تنگاتنگی دارنند. کسانی که تحت تاثیر فشار روانی هستند، غالبا بیش از حد غذا می خورند یا گاهی غذایشان کم می شود. کسانی که رژیم غذایی ضعیف دارند و غذاهای بی خاصیت مصرف می کنند، از سلامت کمتری برخوردارند و ما بارها شاهد این بوده ایم که نبودن سلامت کامل، فشار روانی را بدتر کرده است.

 • مصرف چربی را کاهش دهید.
 • مواد فیبری بیشتر مصرف کنید
 • مواد قندی کمتر مصرف کنید.
 • از مصرف زیاد نمک پرهیز کنید.

مشکلات خود را با دیگران تقسیم کنید؛ با دیگران مخصوصا همسرتان صحبت کنید. گوش دادن به حرف های یکدیگر و درک متقابل برای هر دو شما بسیار مفید خواهد بود. شما و همسرتان باید وقتی را هم به روابط خود اختصاص دهید. اگر مراقب روابط خودتان نباشید، مشاجرات خانوادگی شروع می شود و در آن صورت چگونه می توانید از فرزندانتان به طور شایسته ای مراقبت کنید. روابط  خود را تقویت کنید، اگر شما نتوانید روابط خود را اصلاح و بازسازی کنید، چگونه خواهید توانست این کار را درباره فرزندانتان انجام دهید؟

زمان مناسب برای آمیزش جنسی؛ در رابطه زناشویی آمیزش جنسی یک تمایل اضافی نیست که هر گاه حالش را داشتید به آن بپردازید، مثل سینما رفتن یا شستن اتومبیل بلکه این عمل محور روابط زناشویی است. پس سعی کنید از آن لذت ببرید و اگر تشخیص می دهید که لذت بردن از این رابطه فقط با برنامه ریزی قبلی ممکن می شود، حتما این کار را بکنید.

صحبت های عاشقانه هم به اندازه عمل آمیزش اهمیت دارد. پس از بچه دار شدن شما باز هم می توانید از یکدیگر لذت ببرید. این دوست داشتن باید بازگو شود. مهم است که اوقات خوشی داشته باشید و از هم لذت ببرید. (( مهم ترین کاری که پدری می تواند برای فرزندانش انجام دهد این است که مادر آنها را دوست داشته باشد.))

منبع: فرزندپروری بی دغدغه، دکتر دیوید هسلم، ترجمه محمد قربانی.

فهرست