با خیانت چگونه مواجهه کنم؟

اتفاق افتاد. بد ترین چیزی که شما و همرسرتان تصور می کردید، اتفاق افتاد. یکی از شما خیانت کرد.

خیانت چیست؟

آیا تابه حال با خود اندیشیده اید که خیانت در رابطه دقیقا چیست؟ آیا شما و همسرتان بر سر تعریف آن بحث و جدل دارید؟

وقتی یک نفر حس می کند به او خیانت شده، ولی شریک زندگی او این موضوع را انکار می کند، چه باید کرد؟ 

خیانت به دیدگاه هر کس بستگی دارد. ولی این جمله یعنی چه؟ برای شکوفا شدن صمیمت، رابطه باید امن و اطمینان بخش باشد. شما باید حس کنید همسرتان قابل اتکا، قابل اعتماد، قابل اطمینان و رو راست است تا بتوانید کاملا پیش او احساس راحتی کنید. اگر کاری که همسرتان انجام می دهد، شما را اذیت کند یا امنیتتان را تهدید کند، رابطه شما دچار مشکل شده، بی ثبات و متشنج می شود. وقتی این اتفاق می افتد شما با سرکوب احساساتتان و عصبانی شدن از خود دفاع می کنید؛ که هیچکدام منجر به احساس نزدیکی و ارتباط نمی شوند.

به همین خاطر درک متقابل از معنی خیانتی که هر کدام در ذهن دارید، به شما خیلی کمک خواهد کرد. چه چیزی باعث می شود حس کنید همسرتان مرزهای راحتی و امنیت شما را زیر پا گذاشته است؟ اگر مرزی که در ذهن شما است، با مرز همسرتان متفاوت باشد، باید به آن احترام بگذارید. اینکه بخواهید در مورد حد و مرز همدیگر گفتگو کنید منطقی است، ولی اگر در آخر به توافقی دست پیدا نکردید، باید به احساسات شریک خود احترام بگذارید. مخصوصا زمانی که در مورد تصمیماتی صحبت می کنیم که احساس امنیت همسرمان را به خطر می اندازد. ازدواج های موفق بر اساس مراقبت متقابل شکل می گیرند و اگر رفتاری منجر به یک شیب خطرناک می شود و برایتان مشکل ایجاد می کند، باید بازنگری شود. اجازه بدهید برای توضیح شیب خطرناک مثالی بزنیم.

بسیاری از افراد متاهل فکر می کنند داشتن دوست صمیمی جنس مخالف اشکالی ندارد، ولی همین مسئله هم می تواند منجر به یک شیب خطرناک شود. یک ملاقات کاملا بی هدف و ساده با همکاران بعد از کار، می تواند باعث شود دو نفر از همکاران به اجرای پروژه مشترک علاقه مند و هیجان زده شوند. با گذشت زمان صحبت ها شخصی می شود، گاهی اوقات افراد حس می کنند موضوعاتی که صحبت از آنها با همرشان خجالت آور است را می توانند با همکارشان در میان بگذارند و در نتیجه یک پیوند شخصی بینشان شکل می گیرد.

رابطه بین این دو ممکن است در این مرحله فیزیکی یا جسمانی شود، ولی حتی اگر وارد این مرحله هم نشود، طبیعت و اصل این رابطه مخفی نگهداشته می شود و مخفی کاری ازدواج را به سمت طلاق هل می دهد.

در این مثال ساده، رابطه کاملا معصومانه و بدون هدف خاصی شروع شده بود. ولی انتخاب های کوچک روزانه آنها، اگر چه در ظاهر بی خطر، به ارتباطی منجر شد که ازدواجشان را تهدید می کرد. دوستی با مزایا برای ازدواج ضرر دارد.

خیانت در ازدواج مخرب است:

همسری که به او خیانت شده طوری به هم می ریزد که قابل وصف نیست. او حس می کند کل دنیا زیر و رو شده است. زمینی که زیر پای او محکم بود، حالا می لرزد و او نه تنها خیانت، بلکه بسیاری از واقعیت هایی که در ازدواج شان به آنها اعتقاد داشته را نیز زیر سوال می برد. خیانت تاثیر زنجیره ای دارد. در حقیقت واقعیت تغییر یافته و دچار سردرگمی شدید می شوند. کسی که به او خیانت شده است ممکن است علائمی از خود نشان دهد که به اختلال استرس پس از آسیب روانی شباهت داشته باشد. حس می کند به او ظلم و بی حرمتی شده و حتی نمی تواند به کارهای خود برسد. اعتماد که اولین پایه ازدواج است باید از نو ساخته شود و این کار ساده ای نیست. التیام یافتن از خیانت زناشویی کار بسیار سختی است.

با اینکه خیانت یکی از جدی ترین نقض کننده های عهد ازدواج است، اصلا به این معنی نیست که آن را از بین می برد.

چه مدت زمان می برد تا التیام یابیم؟ 

اول از همه برای بیشتر افراد، مدت زمان زیادی طول می کشد تا درد خیانت تسکین یابد. اوایل، همسری که قربانی شده است با فکر کردن به خیانت تحلیل می رود و دردش او را در هم می شکند. با گذشت زمان و تلاش، افکار بد به دفعات کمتری به سراغش می آیند. با این حال شما نباید در این روند عجله کنید و باید بگذارید به حالت طبیعی اش بگذرد.

آیا باید خیانت را در گذشته دفن کنیم و در موردش حرف نزنیم؟

تا زمانیکه حس نیاز همسر قربانی به صحبت در مورد خیانت و حس های مربوط به آن ارضا نشود، التیام رخ نمی دهد. با این حال، باید زمان هایی عاری از مشکل نیز در ازدواج وجود داشته باشد؛ زمانی که زوج از صحبت در مورد خیانت فاصله بگیرند و حرف زدن از آن به نوعی ممنوع باشد.

با هم وقت گذراندن مفید است:

برای اینکه به همسر قربانی کمک شود تا از فضای مه آلود و مضطرب کننده بیرون بیاید، از او پرسیده می شود که ((چه چیزی فرق می کند زمان هایی که حس بهتری داری؟))

رایج ترین پاسخ این است که ((زمانی که همسرم در کنارم باشد حال خوبی دارم. ولی به محض اینکه از پیش من برود همه چیز دوباره خراب می شود.))

شاید نیاز باشد از کارتان مرخصی بگیرید و یا برنامه هایتان را جابجا کنید. پس مرخصی برای چیست؟ به طور معمول، کسانیکه این مرحله را جدی نمی گیرند و فکر می کنند زندگی بعد از مشخص شدن خیانت همچنان عادی است، به مشکل بر می خورند و روند طولانی تری خواهند داشت.

از آنجایی که بزرگ ترین دلیل کاهش بازدهی در محل کار، مشکلات زناشویی و خانوادگی است، به نظر می آید مرخصی خیانت، که در آن فرد می تواند چند روزی در کنار همسر ناراحت و مغموم خود باشد، بسیار سودمند باشد.

از طرفی ممکن است نوع شخصیتی شما طوری باشد که در حال حاضر نیاز به تنهایی داشته باشید. شما با احساسات زیادی درگیر هستید و ممکن است حضور همسر شما اذیت کننده باشد. اگر اینطور است اشکالی ندارد، نیاز  به تنهایی خود را ابراز کنید. راه مشخص و خاصی برای این کار وجود ندارد. به قلب و درون خود گوش دهید و چیزی که به نظرتان درست است انجام دهید.

من به حمایت نیاز دارم. حرف زدن با خانواده و دوستان فکر خوبی است؟

شما از این خیانت خیلی ناراحت و پریشان شده اید و نیاز به شانه ای برای تکیه کردن دارید، ولی باید در انتخاب کسی برای تکیه کردن، بسیار دقت کنید.

اینکه بخواهید با نزدیکانتان حرف بزنید منطقی است. این را درک کنید که آنها طبیعتا در هر شرایطی طرف شما را می گیرند. هر چه اطلاعات بیشتری در مورد کارهای اشتباه همسرتان به آنها بدهید، بیشتر به حضور همسرتان در زندگی شما اشکال می گیرند، آنها می خواهند از شما مراقبت کنند. اگر حس می کنید عزیزانتان دارند کم کم جبهه می گیرند، کار منطقی این است که گلایه کردن از ازدواج تان را محدودتر کنید و از یک درمانگر مشاوره بگیرید.

ناامیدی سرطان اصلی ازدواج است

افرادی که خوش بین هستند از نظر جسمی و ذهنی سالم تر هستند؛ آن ها هم چنین خوشحال تر نیز هستند. زوج هایی که امید به ادامه مسیر دارند، از شرایط سخت عبور می کنند. اما با برنامه، عشق و اعتمادشان را بازسازی می کنند و متاهل باقی می مانند. و آن ها فقط یک ازدواج سالم بی شور و شوق را تحمل نمی کنند، بلکه به ازدواجی صمیمی و عاشقانه دست پیدا می کنند.

منبع: التیام از خیانت زناشویی، میشل وینر_دیویس، ترجمه دکتر داود ذوالفقاری

 

 

 

فهرست