افزایش توجه نوزادان با بازی

بازی های افزایش توجه برای کودکان ، آنها را در یک محیط حس غنی قرار میدهد تا روی آن توجه کنند. همین امر به شکل گیری الگوها کمک میکند. بازی ها سیستم حسی کودک از جمله لامسه – بینایی و چشایی را تحریک میکند.همچنین بازی های ارائه شده که با تکرار آنها مهارت های حرکتی کودک ارتقا می یابد.

  1. برقرای ارتباط چشمی : صورت انسان برای نوزاد جالب تر از هرچیز دیگری است. خلقت نوزادان به گونه ای است که برای بقا خلق شدند و برقراری ارتباط چشمی با بزرگسالان به بقای نوزاد کمک میکند و امکان مراقبت از او را افزایش میدهد. اولین تجربه توجه متمرکز نوزاد شما خواهی بود.                     در این بازی صورتتان را نزدیک نوزاد برده و مقابل صورتش قرار دهید.فاصله آغوش مادر و نوزاد بهترین فاصله برای دید آنهاست. سپس صورتتان را در یک سمت قرار دهید و او را صدا کنید او حتما با چشمش شما را دنبال میکند او را بیشتر تشویق کنید( آفرین تو منو پیدا کردی)بازی را تا جایی که کودک فعال است و بی قراری نمیکند ادامه دهید. در این بازی علاوه بر متمرکز شدن ، کنترل چشمی نیز پیشرفت میکند. حرکات کوچک هر چشم به مغز کمک میکند تا درباره محیط اطلاعات به دست آورد.(دوری و نزدیکی مثلا)
  2. بیرون آوردن زبان : (برای نوزادان سه ماهه) کنترل بر روی حرکات زبان ، بر رشد توانایی هایی که تقلید صدا و کلمات مختلف را شکل میدهند تاثیر میگذارد. نوزاد را صدا کرده سپس که توجه کرد لبخند بزنید و زبان خود را بیرون آورده و حرکت دهید. توضیح دهید این زبان من است ، تو هم زبان داری دهانت را باز کن. اجازه دهید زبانش را ببیند و از جملات تشویق کننده استفاده کنید.تا جایی که کودک علاقه نشان میدهد بازی را ادامه دهید. حرکت زبان و چرخش آن را زمانی که کودک کامل این بازی را یاد گرفت به آموزش ها اضافه کنید.  این بازی موجب شده تا کودک از عضلاتش آگاهی پیدا کند. و هوشیارانه آنها را کنترل کند.
  3. دست های زیبا که بین 3 تا 5 ماهگی کودک دستانش را کشف میکند. چقدر هیجان انگیز است. شروع کنید به بازی . مثلا یک کش مو رنگی که برای دست کودک نه شل است نه سفت را بین انگشتانش بزارید و اجازه دهید تا فعالیتش را شروع کند. اگر کش را به سمت دهانش برد یعنی در حال کشف چگونگی استفاده از دستهایش است.. کودک در آستانه فرا گرفتن مهارت های مربوط به حرکات بدن خود است . در این بازی که حتی میتوانید کش های رنگی را به پا یا کمر کودک ببندید تا او آنها را آزاد یا حرکت دهد، کودک هم به اندامش توجه میکند هم کنترل حرکات کمر ، دست و انگشتانش را یاد میگیرد.چنانچه کودک با تجربه های مناسب بزرگ شود مهارت هایش پیشرفت میکند

تحرک بینایی – لمس آرام – من میشنوم، تو میشنوی – سورپرایز یا غیر منتظره – فروکردن انگشت در سوراخ غذاها یا دسر – اسباب بازی های آویزان – بازی با توپ و …. بسیاری از بازی های دیگری هستند که میتوانید با کودکتان انجام دهید و به رشد سالم و طبیعی او کمک کنید.

اگر مشتاق یادگیری کامل هستید با ما تماس بگیرید.

فهرست